cs en
aktualizováno  17. 04. 2022

Pro všechny tři systémy (Windows, Linux, MacOS) stačí stáhnout nejnovější spustitelný soubor začínající vichrr- a končící -win.exe, -linux, příp. -mac.dmg ze sekce releases na githubu a spustit jej. Administrátorská práva nejsou potřeba.

Pro specifika jednotlivých systémů viz níže, poté pokračujte Spuštěním a připojením.

Windows

Spuštění aplikace může být systémem blokováno, protože sám nedokáže ověřit její původ. V zobrazeném dialogu může být potřeba kliknout na Další informace, aby se zobrazila volba Přesto spustit. Více k bezpečnosti viz níže.

Pokud by aplikace nefungovala správně, možná nemáte povolený Exkluzivní režim přístupu ke zvukovým zařízením. Ten je potřeba pro eliminaci zpoždění, způsobeného mícháním zvuku z různých aplikací. Do ukončení této aplikace proto nebude fungovat zvuk v ostatních aplikacích.

Linux

V závislosti na používaném prostředí může být potřeba nastavit soubor jako spustitelný.

Pro starší verze může být potřeba doinstalovat balíček portaudio.

MacOS

Máte-li procesor Intel nebo AMD, stačí otevřít stažený obraz disku DMG a poklepat na spustitelný soubor uvnitř.


Máte-li novější procesor M1 nebo předchozí postup nefunguje z jiného důvodu, můžete použít skript vichrr-compile-mac.sh na vlastní sestavení aplikace; tento postup ale může trvat o něco déle.

Stažený skript uložte na plochu, otevřete aplikaci Terminál a napište do ní následující dva řádky:

chmod +x Desktop/vichrr-compile-mac.sh
Desktop/vichrr-compile-mac.sh

Instalace bude pár minut trvat a nejspíš si během ní terminál vyžádá heslo, aby mohl instalovat aplikace. Po skončení by měla být na ploše ikona pro spuštění.

Skript nainstaluje

Pro pozdější aktualizaci skriptem nainstalované aplikace napište do terminálu:

vichrr/update.sh

Je bezpečné stažený soubor spustit?

Obecně je spouštění náhodných souborů z internetu nejčastějším způsobem, jak se do počítače nebo třeba celé firemní sítě může dostat škodlivý kód.
Je proto vhodné pečlivě zkontrolovat, že aplikaci stahujete ze správné adresy:

https://github.com/ondracek-lukas/vichrr/...

Věříte-li GitHubu a mně, je bezpečné soubor stažený z této adresy spustit.

V opačném případě máte možnost stáhnout si ze stejného webu zdrojový kód aplikace, jeho přečtením ověřit, že neobsahuje nic škodlivého, a poté si z něj aplikaci vytvořit sami.

Stejná obezřetnost je samozřejmě potřeba při stahování libovolných aplikací z internetu, jen často pochází od větších firem, které se tak jeví důvěryhodnější. Na druhou stranu nemusí být dostupný jejich zdrojový kód a vše je pak založeno opravdu jen na důvěře.