cs en
aktualizováno  13. 07. 2023

Stake pool pozastaven

Stake pool [CZLO] byl v provozu dva roky a za tu dobu si jej nevybral jediný delegátor. Jeho provoz je proto od 14. 7. 2023 pozastaven.


Proč Cardano?

Cardano (značeno ADA) je kryptoměna založená na recenzovaných akademických článcích. Vše je nejprve pečlivě teoreticky analyzováno a až poté uvedeno do provozu vlastním naprogramováním. Díky tomu se při stále probíhajícímu vývoji kryptoměny počítá s řešením mnoha problémů, s nimiž se ostatní potýkají.

Základem je tzv. protokol Proof of Stake. Ten zajišťuje výrazně nižší spotřebu energie než potřebuje Bitcoin, řádově nižší transakční poplatky, potvrzování transakcí během několika sekund a vyšší propustnost.

Systém umožňuje průběžné aktualizace, při nichž by nemělo docházet k rozštěpení na více kryptoměn různých verzí. Aktuálně probíhá zavádění chytrých kontraktů známých hlavně u Etherea. Do budoucna se počítá s mnoha dalšími technickými vylepšeními včetně rezistence vůči kvantovým počítačům a možnosti dobrovolného doplnění údajů o původu peněz pro lepší interakci s běžným bankovním systémem, který i kvůli regulacím států peníze z kryptoměn často odmítá.

Vývoj je sice kvůli důkladnému teoretickému návrhu pomalejší, ale dá se očekávat, že najde řešení i pro budoucí problémy v této oblasti. Pro rozsáhlý přehled současných problémů kryptoměn a navrhovaných řešení viz anglické video popisující původní návrh této platformy.

Co je stake pool?

Jako stake pool se označuje počítač, který se podílí na správě historie transakcí. Na provozu sítě se takto podílí několik tisíc takovýchto počítačů a střídají se v přidávání nových bloků transakcí do tzv. blockchainu, čímž transakce označí na potvrzené.

Stejně jako u jiných kryptoměn mají možnost rozhodovat jen o tom, jestli se daná uživatelem zadaná transakce provede nebo ne (příp. která, pokud by chtěl stejné peníze utratit víckrát); vytvářet transakce ale můžou vždy pouze vlastníci peněz, resp. souboru s příslušným tajným klíčem.

O tom, kdo kdy bude potvrzovat transakce, na rozdíl od Bitconu nerozhoduje výpočetní síla ale objem kryptoměny, která byla na daný stake pool delegována. Odtud tedy i název stake pool jako místo, kde se koncentruje majetek.

Každý, kdo vlastní nějaké peníze v Cardanu, je může delegovat na libovolný stake pool a tím zvýšit jeho podíl na rozhodování uvnitř sítě. Delegování ale nemá vliv na to, kdo penězi disponuje; pořád je vlastní původní člověk a delegování pro něj nepředstavuje žádné riziko. Jde v podstatě jen o hlasování o tom, kdo bude síť řídit, s tím, že každý hlas má váhu danou počtem mincí ADA, které zastupuje.

Za potvrzení bloku transakcí se vyplácí odměna sestávající z transakčních poplatků a nových mincí. Tu si rozdělí provozovatel stake poolu s vlastníky všech delegovaných mincí podle pravidel, která jsou známa předem a která částečně určuje i daný provozovatel. Různé stake pooly se tak liší i možným zhodnocením delegovaných prostředků.

Proč zvolit [CZLO]?

Jde částečně i o pokus, jestli může jednotlivec s minimem vlastních finančních prostředků provozovat stake pool, který si na svůj provoz vydělá. Možnými důvody k delegování na [CZLO] jsou např.:

Vedle velkých firem a projektů se zde nedá očekávat velká koncentrace delegovaných prostředků a tedy ani vysoké výnosy, jestli vůbec nějaké. Důvody pro delegování proto budou spíše ideové než finanční.

Pokud by se ale někdy dostatečné prostředky nasbíraly, rozdělování odměn probíhá následovně: Za úspěšnou epochu (5 dní) z odměn dostanu maximálně 340 ADA (minimum vyžadované systémem); zbývající část se dělí v poměru delegovaných prostředků.

Technické detaily [CZLO]

Stake pool využívá VPS společnosti Wedos, která je jedním z největších českých poskytovatelů těchto služeb – garantuje vysokou spolehlivost a zároveň nejde o globální firmu, která by mohla centralizovat vícero stake poolů. Datacentra jsou umístěná v Česku.

Pro lepší zabezpečení a rozložení zátěže se doporučuje využít k provozu několik strojů. Zde aktuálně vše běží na jednom VPS sdíleném s ostatními službami, což jde proti tomuto doporučení. Na druhou stranu mi to umožní financovat provoz během počátečního ztrátového období (možná i roky). V tomto období zároveň bude mít stake pool zanedbatelný vliv na řízení sítě, takže to síť ani nijak neohrožuje. V případě většího množství delegovaných prostředků budu technické řešení vylepšovat.

Kryptografické klíče, které nejsou přímo potřeba k provozu, jsou vždy offline a chráněné hardwarovou peněženkou. I v případě bezpečnostního incidentu na serveru je tak možné provoz plně obnovit.